Rekuperacja

Rekuperacja- inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – to niezbędne wyposażenie nowoczesnych domów zer energetycznych lub pasywnych. Systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła pomagają doprowadzić do wnętrza świeże, przefiltrowane powietrze, a jednocześnie chronią przed startami ciepła. Zatem rekuperatory dbają nie tylko o zdrowie domowników, ale także o ich portfele.

W domach energooszczędnych w których w trosce o niskie zużycie energii, pozbawionych wszelkich nieszczelności – rekuperacja jest konieczna do wymiany powietrza. To metoda wentylacji mechanicznej, dzięki której powietrze dostające się do środka jest ogrzane i pozbawione zanieczyszczeń i alergenów.

Dzięki rekuperacji powietrze dostające się do wnętrza domu jest o odpowiednim poziomie wilgotności a jej nadmiar jest usuwany. System rekuperacji jest wyposażony w czujnik dwutlenku węgla, który monitoruje jego poziom i w razie przekroczenia normy powoduje, że urządzenie włącza się samoistnie.

Podsumowując rekuperacja zapewnia mieszkańcom stały dostęp do świeżego i wolnego od zanieczyszczeń powietrza o idealnych parametrach.

Obecnie instalacja rekuperacji przy nowo budowanych domach jest już wymogiem koniecznym.